• Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau

Poradna

Opel Club Renbau :: Poradna :: Poradna Omega :: OMEGA :: Omega interiér
 
<< Předchozí téma | Další téma >>
climatronic - podivně fungujcí regulace teploty
Moderátoři:legionar, Prazdroj, Jerry, jirka, Wonderboys, admin
Autor Příspěvek
nocturne.op.15
Sunday 27 January 2013 - 13:43:46 Citovat
Host
Zdravím všechny opláky. Rád bych se podělil o zjištění, které jsem dnes na svém obouchaném miláčkovi učinil - možná se někomu bude jako tip hodit, já bych za něj byl ještě předevčírem šťastný - v případě poruch klimatizace jsem se obvykle dočetl akorát o klapkách nebo rovnou celém panelu climatronicu. Ale neni to nutně jediná příčina

Projevy závady:
klimatizace v jakémkoli režimu (auto i manual) funguje chvíli normálně, ale potom se najednou zcvokne a začne chladit jako blázen, foukat z ničehož nic naplno a podobně. Vypnout, chvíli počkat, zapnout - a je zase OK

Přičina:
V panelu climatronic je teplotní čidlo. Samo o sobě je tam k prdu ,protože k němu vede úzká trubička z interiéru (schovaná pod mřížkou přesně ve středu panelu). Aby se k němu dostal vzduch a ono mělo šanci vyhodnotit teplotu, je přímo za ním přiletovanej přímo na boardu ventilátorek, kterej zcela má nasávat tou trubičkou kolem čidla. V praxi se ovšem nějak nepočítalo s tím, že ventilátorek se jednoho krásného dne neroztočí nebo se tu a tam zastaví. A to je celý zádrhel - čidlo dostává daleko víc ohřátého vzduchu od elktroniky zevnitř. V zimě potom auto topí jen na nejvyšší stupeň nebo sporadicky podle nálady, přestože třeba tolik problémové klapky vzduchu jsou OK

Oprava:
1) nejjednodušší - výměna celého panelu za jiný. Bez práce, ale stojí peníze

2) výměna celého tělesa motorku, jsou to čtyři přívody na boardu. Pokud je dárcovský panel, je to asi velmi schůdná cesta

3) dočasná repase větráčku. Jelikož nemá normální ložiska, ale kluzná, je nějaká trvalá záchrana asi vyloučena. Přidáním maziva si člověk moc nepomůže, některými dokonce situaci ještě zhorší. Je to prostor pro experimentování, stejně už v podstatě není co skazit, ale trvale to fungovat nejspíš nebude

4) náhrada větráčkem s odhadem +- stejným průtokem vzduhu, ideálně 12V z notebooku - tady není co řešit. 12V už si člověk snad někde najde, pokud bude climatronic potom mít tendenci ukazovat teplotu špatně, dá se to trochu zregulovat nebo si zvyknout na rozdíl. Nejsem si ještě úplně jistý, že elektronika v panelu zkousne prosté ustřižení tělesa motorku, ale odhaduju že by mohla. Já se dám asi touhle cestou a uvidíme - jěště se podělím o info i fotky

Pokud máte někdo problémy s tímtéž a už jste to nějak svépomocí vyřešili, dejte vědět. Já jdu kuchat ventilátor z IBM T60, který by měl rozměrově sedět...

Stepo
Monday 28 January 2013 - 10:54:10 Citovat
stepo
Uživatel #2246
Registrován: Saturday 12 March 2011 - 09:13:22
Příspěvků: 242
Mne se nastesti toci stale, v mrazech se uz ale ozyva, takze si nedelam iluze.
Normalni vetracek do PC tam moc dobre nedas kvuli bocnimu vydechu a pouzity notebookovy na tom s zivotnosti nebude o moc lepe.
S upravama se tam zamozrejme da dodat cokoli, riznout do plastu je pomerne snadne a mista je tam docela dost i za panelem v aute.
nocturne.op.15
Monday 28 January 2013 - 11:25:25 Citovat
Host
notebookovy radialni vetracek se da splasit na ebay za vskutku srandovni penize, stenje jako miniaturni axialni ventilatorky napr. do sitovych prvku. Jen bude nutne asi trochu upravit plastovy box, ve kterem je cela ta legrace usazena.

Nicmene, zatim jsem vyresil provizorne grafitovou vazelinou - jelikoz je pouzdro osicky nepruchozi (dole zaslepene), mohla by tam chvili vydrzet. Do te doby bud najdu odpovidajici nahradu, nebo jiny climatronic za rozumnou cenu. Nebo pujde cela omega do garaze na dily a poridi se jina, zachovalejsi
nocturne.op.15
Monday 28 January 2013 - 11:28:27 Citovat
Host
jeste jedna vec - jestli se ti jen ozyva ale funguje, mozna je jen blbe ohnuty. Ono to tam je fixovane takovym trochu hlupym zpusobem - drzi to na dratkach a melo by se to teoreticky opirat o takovou malou pomocnou plastovou klicku. Staci opravdu maly pohyb a drhne o tu pruchozi trubicku nebo o plastovy kryt za tim - zkusil bych s tim lehce zasterchat...
Stepo
Tuesday 29 January 2013 - 16:22:37 Citovat
stepo
Uživatel #2246
Registrován: Saturday 12 March 2011 - 09:13:22
Příspěvků: 242
ono to neni tim, ze by se vyosil cely motor, ale tim, ze ma vybehana kluzna pouzdra a v mrazech je tam vule, ktera zpusobi kmitani rotoru, ktery se nasledne zpomali a hrci.
Je to stejne jako u vybehanych PC vetracku s kluznymi pouzdry.
Jak se to ohreje, ztichne a v klidu se toci dal.
Adam
Tuesday 29 January 2013 - 20:50:24 Citovat
Host
Myslíte tohle..?

Odkaz

Nebo to je něco jiného?
nocturne.op.15
Tuesday 29 January 2013 - 23:10:39 Citovat
Host
Adam: jo, to je presne ono - jen me to nedelalo kraval, ale obcas se to vubec neroztocilo...

Stepo: obvykle jsou to samozrejme loziska, ale staci s tim malicko hnout a drhne to o kdeco - takze je mensi zlo do toho zkusit klepnout

Rychlá odpověď:

 

 
Odebírat z poradny: rss 0.92 Odebírat z poradny: rss 2.0 Odebírat z poradny: RDF

Add to Google Pridej na Seznam
TOPlist Seznam S-Rank CZIN.eu PageRank Alexa Rank JyxoRank 

Vygenerováno za:0.1390 sec,0.1080 z toho dotazů.